Russell Boating Club, Russell, Bay of Islands

Russell Boating Club

Race Results - 2022-2023 Season

Cater Marine Spring Series

Cater Marine Summer Series

Race 2

Race 3

Race 4

 

Omata Estate Spring Series

 

Omata Estate Summer Series

Race 2

Race 3

Race 4

Race 5

Paroa Bay Winery Women’s Spring  Series

Race 3

Paroa Bay Winery Women’s Summer

Race 2

Race 3

Duke of Marlborough Hotel Series

Race 4

Race 5

Race 6

Northern Hiab Single Handed Series

Race 1

Race 2

Race 3

Opua - Russell Interclub Series

Epiglass Trophy Interclub

Hellhole Rum Race

Race 1

Willis Sails Winter Series 2022

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

Tall Ships 2023

Full Results

Past Season Results

2021-2022 Season Results

Opua / Russell Interclub Series - 2021-2022 Season

Fisher & Paykel Trophy

Winning Club

Opua Cruising Club

Race Trophy Winners - 2021 - 2022 Season

Paramena Bowl - Omata Estate Spring/Summer Series

Spring: E-Nine

Summer: Caprice

Jay Howell

Brett Avery

Freedom Cup - Cater Marine Spring/Summer Series

Spring: Eliminator

Summer: Caprice

Charlie Brendon-Cook

Brett Avery

Hassall Shield - Willis Winter Series

E-Nine

Jay Howell

Phoenix Beer Cup - Single-handed Series

Gomus

Simon Taylor

Macushla Cup - Paroa Bay Winery Women’s Series

Nocturne

Rachael Thwaites / Amy Saunders

Fullers Trophy

Friendship Cup

Slipstream

Radix

Jed Roberts

Paul Rudling

Russell Cup

Eliminator

Charlie Brendon-Cook

Herb Kingi Cup

Candy

Karl Taylor

Bengal Cup - best Russell boat in inter-club series

Slipstream

Jed Roberts

Patron’s Cup - most races of series

Eliminator

Charlie Brendon-Cook

Duke of Marlborough Hotel Cup

Caprice

Brett Avery

Series Winners - 2021-2022 Season

Series

1st

2nd

3rd

Omata Estate Spring Series

E-Nine

Jay Howell

Eliminator

Charlie Brendon-Cook

Gomus

Simon Taylor

Omata Estate Summer Series

Caprice

Brett Avery

Eliminator

Charlie Brendon-Cook

Slipstream

Jed Roberts

Cater Marine Spring Series

Eliminator

Charlie Brendon-Cook

Slipstream

Jed Roberts

First Landing

Ian Ross

Cater Marine Summer Series

Caprice

Brett Avery

Eliminator

Charlie Brendon-Cook

E-Nine

Jay Howell

Paroa Bay Winery Women’s Spring Series

Nocturne

Rachael Thwaites

Eliminator

Claudine Maynard

Idle Time

Kiki Nicolson

Paroa Bay Winery Women’s Summer Series

Candy

Maedisen Taylor

Elllen Bennett

Donna Wallett

Eliminator

Claudine Maynard

E-Nine

Duke of Marlborough Hotel Series

Caprice

Brett Avery

Eliminator

Charlie Brendon-Cook

Black Betty

Lee Sutherland

Northern Hiab Single-handed Series

Gomus

Simon Taylor

Caprice

Brett Avery

Idle Time

David Nicolson

Willis Sales Winter Series

E-Nine

Jay Howel

K-Dee

Tony Hanlon

Jimmy Cricket

Tony Wallace

Best Russell Boats in Interclub Series

Slipstream

Jed Roberts

Black Betty

Lee Sutherland

E-Nine

Jay Howel

Race Results - 2021-2022 Season

Omata Estate Spring Series

Omata Estate Summer Series

Cater Marine Spring Series

 

Cater Marine Summer Series

Paroa Bay Winery Women’s Spring  Series

Cater Marine Women’s Summer  Series

Duke of Marlborough Hotel Series

Northern Hiab Single Handed Series

Opua - Russell Interclub Series

Epiglass Race

Hellhole Rum Race

Race 1

Willis Sails Winter Series 2022

Tall Ships 2022

2020-2021 Season Results

Opua / Russell Interclub Series - 2020-2021 Season

Fisher & Paykel Trophy

Winning Club

Russell Boating Club

Race Trophy Winners - 2020-2021 Season

James Wright Scott Cup

Fullers Trophy

Friendship Cup

Russell Cup

Dave Henderson Memorial Trophy

Herb Kingi Cup

Bengal Cup

Patron’s Cup

Black Betty

Radix

Black Betty

California Kiwi

Black Betty

Caprice

Black Betty

E-Nine / Caprice

Lee Sutherland

Paul Rudling

Lee Sutherland

Gary Hack

Lee Sutherland

Brett Avery

Lee Sutherland

Jay Howell/Brett Avery

Series Winners - 2020-2021 Season

Series

1st

2nd

3rd

Omata Estate Spring Series

Nocturne

Ken Thwaites/Colin Saunders

Eliminator

Charlie Brendon-Cook

Gomus

Simon Taylor/Steve Hardcastle

Omata Estate Summer Series

Gomus

Simon Taylor/Steve Hardcastle

Idle Time

David Nicolson

Nocturne

Ken Thwaites/Colin Saunders

Cater Marine Spring Series

Gomus

Simon Taylor/Steve Hardcastle

Verity

Bary Gordon

Eliminator

Charlie Brendon-Cook

Cater Marine Summer Series

Caprice

Brett Avery

Gomus

Simon Taylor/Steve Hardcastle

Idle Time

David Nicolson

Duke of Marlborough Hotel Series

Black Betty

Lee Sutherland

Caprice

Brett Avery

E-Nine

Jay Howell

Cater Marine Women’s Series

Idle Time

Kiki Nicolson

Eliminator

Claudine Maynard

Black Betty

Deanna Pielak-Jones

Northern Hiab Single-handed Series

Black Betty

Lee Sutherland

Idle Time

David Nicolson

Caprice

Brett Avery

Best Russell Boat in Interclub Series

Black Betty

Lee Sutherland

Copyright © Russell Boating Club, all rights reserved - 46 Matauwhi Road, Russell, New Zealand

This website makes use of cookies. Please see our privacy policy for details.

OK